Wimbledon 2015 – meciuri şi rezultate

De Răzvan Penescu • Sport • 23 Iun 2015

Wimbledon

Dublu masculin (Titlu)

T1: Jean-Julien Rojer (NED, 8 ATP) / Horia Tecău (7 ATP) [4] - Martin Klizan (SVK, 97 ATP) / Lukas Rosol (CZE, 46 ATP) 3-0 (abandon)
T1: Rohan Bopanna (IND, 18 ATP) / Florin Mergea (15 ATP) [9] - Tim Smyczek (SUA, 305 ATP) / Jiri Vesely (CZE, 107 ATP) 6-3 7-6(1) 6-1

T2: Rohan Bopanna (IND, 18 ATP) / Florin Mergea (15 ATP) [9] - Thomaz Bellucci (BRA, 237 ATP) / Guillermo Duran (ARG, 73 ATP) 7-5 7-6(5) 7-6(5)
T2: Jean-Julien Rojer (NED, 8 ATP) / Horia Tecău (7 ATP) [4] - Andre Begemann (GER, 41 ATP) / Julian Knowle (AUT, 45 ATP) 1-6 3-6 6-4 6-2 15-13

T3: Rohan Bopanna (IND, 18 ATP) / Florin Mergea (15 ATP) [9] - Lukasz Kubot (POL, 48 ATP) / Max Mirnyi (RUS, 42 ATP) 7-6(4) 6-7(5) 7-6(5) 7-6(8)
T3: Jean-Julien Rojer (NED, 8 ATP) / Horia Tecău (7 ATP) [4] - Lleyton Hewitt (AUS, 133 ATP) / Thanasi Kokkinakis (AUS, 175 ATP) 7-6(7) 6-3 7-6(1)

Sferturi: Jean-Julien Rojer (NED, 8 ATP) / Horia Tecău (7 ATP) [4] – Marcin Matkowski (POL, 17 ATP) / Nenad Zimonjic (SRB, 10 ATP) [7] 6-4 6-3 7-6(2)
Sferturi: Rohan Bopanna (IND, 18 ATP) / Florin Mergea (15 ATP) [9] – Bob Bryan (SUA, 1 APT) / Mike Bryan (SUA, 1 ATP) [1] 5-7 6-4 7-6(9) 7-6(5)

Semifinală: Jean-Julien Rojer (NED, 8 ATP) / Horia Tecău (7 ATP) [4] – Rohan Bopanna (IND, 18 ATP) / Florin Mergea (15 ATP) [9] 4-6 6-2 6-3 4-6 13-11

Finală: Jean-Julien Rojer (NED, 8 ATP) / Horia Tecău (7 ATP) [4] - Jamie Murray (UK, 28 ATP) / John Peers (AUS, 27 ATP) [13] 7-6(5) 6-4 6-4

Se joacă în sistemul trei seturi din cinci, fără tie-break în setul 5.

 

Dublu mixt (max Sferturi)

T1 – liber pentru capii de serie
T1: Michael Venus (NZL, 55 ATP) / Raluca Olaru (55 WTA) – Andre Sa (BRA, 44 ATP) / Lara Arruabarrena (SPA, 43 WTA) 6-3 6-2

T2: Horia Tecău (7 ATP) / Katarina Srebotnik (SLO, 18 WTA) [6] – Rohan Bopanna (IND, 18 ATP) / Maria Jose Martinez Sanchez (SPA, 147 WTA) 6-2 6-4
T2: Michael Venus (NZL, 55 ATP) / Raluca Olaru (55 WTA) – Henri Kontinen (FIN, 32 ATP) / Jie Zheng (CHN, 22 WTA) [15] 6-4 6-2
T2: Robert Lindstedt (SWE, 35 ATP) / Anabel Medina Garrigues (SPA, 35 WTA) – Florin Mergea (15 ATP) / Michaella Krajicek (OLA, 31 WTA) [13] 3-6 6-3 6-2

T3: Horia Tecău (7 ATP) / Katarina Srebotnik (SLO, 18 WTA) [6] – Raven Klaasen (RSA, 24 WTA) / Raquel Kops-Jones (SUA, 14 WTA) [10] 6-3 7-5
T3: Mike Bryan (SUA, 1 ATP) / Bethanie Mattek-Sands (SUA, 6 WTA) [1] – Michael Venus (NZL, 55 ATP) / Raluca Olaru (55 WTA) 7-6(3) 7-5

Sferturi: Robert Lindstedt (SWE, 35 ATP) / Anabel Medina Garrigues (SPA, 35 WTA) – Horia Tecău (7 ATP) / Katarina Srebotnik (SLO, 18 WTA) [6] 6-4 1-6 6-3

 

Simplu feminin (max T4)

T1: Irina Begu (30 WTA) [29] - Daria Gavrilova (AUS, 37 WTA) 7-6(6) 6-1
T1: Monica Niculescu (48 WTA) - Monica Puig (PUR, 83 WTA) 5-7 6-3 6-1
T1: Olga Govortsova (BLR, 112 WTA) – Andreea Mitu (73 WTA) 6-1 6-1
T1: Kristina Mladenovic (FRA, 35 WTA) - Alexandra Dulgheru (54 WTA) 6-2 6-1
T1: Jana Cepelova (SVK, 101 WTA) – Simona Halep (3 WTA) [3] 5-7 6-4 6-3

T2: Irina Begu (30 WTA) [29] – Lesia Tsurenko (UKR, 75 WTA) 7-5 6-7(4) 7-5
T2: Monica Niculescu (48 WTA) – Jana Cepelova (SVK, 101 WTA) 6-3 6-3

T3: Monica Niculescu (48 WTA) – Kristyna Pliskova (CZE, 134 WTA) 6-3 7-5
T3: Maria Sharapova (RUS, 2 WTA) [4] – Irina Begu (30 WTA) [29] 6-4 6-3

T4: Timea Bacsinszky (SUI, 16 WTA) [15] - Monica Niculescu (48 WTA) 1-6 7-5 6-2

 

Dublu feminin (max T2)

T1: Monica Niculescu (52 WTA) / Olga Savchuk (UKR, 61 WTA) – Karolina Pliskova (CZE, 39 WTA) / Kristyna Pliskova (CZE, 81 WTA) 2-6 6-4 6-4
T1: Lara Arruabarrena (SPA, 43 WTA) / Irina Camelia Begu (56 WTA) - Varvara Lepchenko (SUA, 150 WTA) / Christina McHale (SUA, 252 WTA) 6-4 6-4
T1: Garbine Muguruza (SPA, 16 WTA) / Carla Suarez Navarro (SPA, 16 WTA) [6] - Alexandra Dulgheru (322 WTA) / Silvia Soler-Espinosa (SPA, 45 WTA) 6-4 6-2
T1: Su-Wei Hsieh (TPE, 20 WTA) / Flavia Pennetta (ITA, 13 WTA) [7] – Elena Bogdan (84 WTA) / Simona Halep (251 WTA) 6-4 6-1
T1: Belinda Bencic (SUI, 102 WTA) / Katerina Siniakova (CZE, 49 WTA) – Chen Liang (CHN, 50 WTA) / Raluca Olaru (55 WTA) 7-5 7-5

T2: Timea Babos (HUN, 8 WTA) / Kristina Mladenovic (FRA, 7 WTA) [4] – Monica Niculescu (52 WTA) / Olga Savchuk (UKR, 61 WTA) 6-4 6-4
T2: Jarmila Gajdosova (AUS, 76 WTA) / Ajla Tomljanovic (AUS, 67 WTA) – Lara Arruabarrena (SPA, 43 WTA) / Irina Camelia Begu (56 WTA) 6-4 6-4

Se joacă în sistemul două seturi din trei, fără tie-break în setul 3.

 

Juniori (max T2)

Q1: Ioana Diana Pietroiu (53 ITF) [1] – Jasmine Amber Asghar (UK, 258 ITF) 7-6(5) 6-3
Q1: Ioana Mincă (68 ITF) [4] – Georgie Walker (UK, 1271 ITF) 6-1 6-2
Q1: Karola Patricia Bejenaru (106 ITF) [14] – Holly Hutchinson (UK, 214 ITF) 7-6(8) 6-3

Q2: Katarina Zavatska (UKR, 98 ITF) [12] - Ioana Diana Pietroiu (53 ITF) [1] 6-4 3-6 6-4
Q2: Ioana Mincă (68 ITF) [4] – Eleni Christofi (GRE, 103 ITF) [13] 7-5 6-1
Q2: Viktoria Kuzmova (SVK, 150 ITF) - Karola Patricia Bejenaru (106 ITF) [14] 7-5 6-2

T1: Jaqueline Cristian (45 ITF) – Wushuang Zheng (CHN, 18 ITF) [16] 3-6 6-3 6-4
T1: Anna Blinkova (RUS, 13 ITF) [12] – Ioana Minca (68 ITF) [Q] 6-2 5-7 6-0

T1: Karola Patricia Bejenaru (106 ITF) / Panna Udvardy (HUN, 88 ITF) – Eleni Christofi (GRE, 103 ITF) Lesedi Sheya Jacobs (NAM, 94 ITF) 6-2 6-1
T1: Miriam Kolodziejova (CZE, 8 ITF) / Marketa Vondrousova (CZE, 1 ITF) [1] – Jaqueline Adina Cristian (45 ITF) / Sofia Kenin (SUA, 9 ITF) 6-1 6-0
T1: Usue Maitane Arconada (SUA, 6 ITF) / Charlotte Robillard-Millette (CAN, 7 ITF) [2] – Ioana Mincă (68 ITF) / Manca Pislak (SLO, 66 ITF) 7-6(5) 6-1

T2: Dalma Galfi (HUN, 3 ITF) / Fanni Stollar (HUN, 13 ITF) [3] - Karola Patricia Bejenaru (106 ITF) / Panna Udvardy (HUN, 88 ITF) 7-5 6-3
T2: Anastasia Potapova (89 ITF) – Jaqueline Cristian (45 ITF) 6-3 6-1

Calificări (3 tururi)
Q1: Marius Copil (187 ATP) – Jason Jung (TPE, 208 ATP) 6-3 7-6(4)
Q1: Sorana Cîrstea (187 WTA) – Naomi Osaka (JPN, 166 WTA) 2-6 6-1 6-4
Q1: Lourdes Dominguez Lino (SPA, 90 WTA) [1] – Ana Bogdan (177 WTA) 7-5 6-3
Q1: Elitsa Kostova (BUL, 176 WTA) - Patricia Maria Tig (174 WTA)  4-6 6-4 7-5
Q1: Dustin Brown (GER, 102 ATP) [12] – Adrian Ungur (196 ATP) 6-1 6-2
Q1: Nikoloz Basilashvili (GEO, 153 ATP) - Victor Hănescu (194 ATP) 6-4 6-2

Q2: Vincent Millot (FRA, 213 ATP) - Marius Copil (187 ATP) 4-6 6-2 9-7
Q2: Sacha Vickery (SUA, 112 WTA) - Sorana Cîrstea (187 WTA) 6-7(5) 6-3 6-4

Share

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • Reddit

Tags: , , , , ,

Comments are closed.

Email
Print
WP Socializer Aakash Web