Olimpiada Rio 2016

De Răzvan Penescu • Sport • 4 Aug 2016

Spadă (Medalie de aur)

Finală: România (Ana Maria Popescu, Simona Pop, Simona Gherman, Loredana Dinu) – China (Sun Yujie, Xu Anqi, Sun Yiwen, Hao Jianlu) 44-38

spada

Semifinală: România (Ana Maria Popescu, Simona Pop, Simona Gherman, Loredana Dinu) – Rusia (Violetta Kolobova, Lyubov Shutova, Tatiana Logunova) 45-31

Sferturi: România (Ana Maria Popescu, Simona Pop, Simona Gherman, Loredana Dinu) – Statele Unite (Katherine Holmes, Kelley Hurley, Courtney Hurley) 24-23 (tuşă de aur: Ana Maria Popescu)

T3: Choi In-Jeong (Coreea de Sud) – Ana Maria Popescu 15-8
T2: Ana Maria Popescu – Auriane Mallo (FRA) 15-8
T2: Lauren Rembi (FRA) – Simona Gherman 13-10
T1: Leonora MacKinnon (CAN) – Simona Pop 15-10

Tenis (Medalie argint)

Finală: Marc Lopez (SPA, 21 ATP) / Rafael Nadal (SPA, 5 ATP simplu) – Horia Tecău (10 ATP) / Florin Mergea (13 ATP) [5] 6-2 3-6 6-4

751982-cp-01648-florin-mergea-horia-tecau

Semifinală: Horia Tecău (10 ATP) / Florin Mergea (13 ATP) [5] – Steve Johnson (SUA, 43 ATP) / Jack Sock (SUA, 23 ATP) 6-3 7-5

Sferturi: Horia Tecău (10 ATP) / Florin Mergea (13 ATP) [5] – Marcelo Melo (BRA, 3 ATP) / Bruno Soares (BRA, 8 ATP) (BRA) [3] 6-4 5-7 6-2
Sferturi: Lucie Hradecka (CZE, 28 WTA simplu) / Radek Stepanek (CZE, 31 ATP) – Irina Begu (23 WTA simplu) / Horia Tecău (10 ATP) 6-4 7-5

T2: Horia Tecău (10 ATP) / Florin Mergea (13 ATP) [5] – Santiago Gonzalez (MEX, 52 ATP) / Miguel Angel Reyes (MEX, 115 ATP) 6-3 7-6(9)
T2: Ekaterina Makarova (RUS, 12 WTA) / Elena Vesnina (RUS, 8 WTA) – Raluca Olaru (59 WTA) / Andreea Mitu (78 WTA) 6-1 6-4
T2: Svetlana Kuznetsova (RUS, 10 WTA) [8] – Monica Niculescu (58 WTA) abandon

T1: Monica Niculescu (58 WTA) – Veronica Cepede Royg (PAR, 123 WTA) 6-2 6-3
T1: Horia Tecău (10 ATP) / Florin Mergea (13 ATP) [5] – Federico Delbonis (ARG, 148 ATP) / Guilermo Duran (ARG, 50 ATP) 6-3 6-2
T1: Raluca Olaru (59 WTA) / Andreea Mitu (78 WTA) – Timea Babos (HUN, 12 WTA) / Reka-Luca Jani (HUN, 126 WTA) 6-3 6-4

T1: Irina Begu (23 WTA simplu) / Horia Tecău (10 ATP) – Agnieszka Radwanska (POL, 5 WTA simplu) / Lukas Kubot (POL, 24 ATP) 4-6 7-6(1) [10-8]
T1: Nao Hibino (JPN, 75 WTA) - Irina Begu (25 WTA) 6-4 3-6 6-3
T1: Garbine Muguruza (SPA, 4 WTA) [3] – Andreea Mitu (195 WTA) [LL] 6-2 6-2
T1: Hao-Ching Chan (TPE, 6 WTA) / Yung-Jan Chan (TPE, 6 WTA) [3] - Irina Begu (45 WTA) / Monica Niculescu (16 WTA) 5-7 64 6-3

Canotaj (medalie de bronz)

Barca de 8+1 feminin (Daniela Druncea, Laura Oprea, Roxana Cogianu, Andreea Boghian, Madalina Beres, Mihaela Petrila, Ioana Strungaru, Adelina Cojocariu, Iuliana Popa)medalie de bronz
Laura Oprea, Lavinia Ţârlea – 2 rame – eliminate în semifinală
Ionela Lehaci, Geanina Beleaga – 2 categorie uşoară – eliminate în semifinală
Cristi Pîrghie, George Palamariu – două vâsle – eliminaţi în semifinală
Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Toader Gonţaru, Vlad Aicoboae – eliminaţi din primul tur

Lupte (medalie de bronz)

97 kg – Optimi: Albert Saritov – Nicolai Ceban (MDA) 5-2 // Sferturi: Kyle Snyder (SUA) – Albert Saritov 7-0 // Recalificări: Albert Saritov -
Javier Cortina (CUB) 8-1 / Finală pt bronz: Albert Saritov – Elizbar Odikadze (GEO) 10-0 (Albert Saritov e cecen, naturalizat)

98 kg – Optimi: Alin Alexuc-Ciurariu – Hamdy Abdelwahab (EGY) 3-2 // Sferturi: Artur Aleksanyan (ARM) - Alin Alexuc-Ciurariu 8-0 / Recalificări sferturi: Alin Alexuc-Ciurariu – Daigoro Timoncini (ITA) 3-0 / Finală pt bronz: Cenk İldem (TUR) – Alin Alexuc-Ciurariu 4-0

57 kg – Ivan Guidea – Süleyman Atlı (TUR) 8-3 / Vladimir Dubov (BG) – Ivan Guidea 10-0
66 kg – Islambek Albiev (RUS) – Ion Panait 4-2
48 kg – Vinesh Phogat (IND) – Emilia Alina Vuc 4-0

Haltere

85 kg – Gabriel Sîncrăian – 390 kg – medalie de bronz (retrasă după ce  a fost depistat dopat)
75 kg – Andreea Aanei – locul 8

Gimnastică artistică

Marian Drăgulescu – loc 4 la sărituri
Cătălina Ponor – loc 7 la bîrnă
Andrei Vasile Muntean – loc 6 la paralele

Tenis de masă

T1: Coreea de Sud (H.W. Suh, J.H. Jeon, H.E. Yang) – România (E. Samara, D. Monteiro Dodean, B. Szőcs) 3-2

Optimi: Jike Zhang (CHN) [2] - Adrian Crișan 4-0 (11-8 11-9 14-12 11-5)

T3: Adrian Crișan – Lee Sangsu (South Korea) [12] 4-3 (9-11 13-11 5-11 10-12 12-10 11-6 13-11)
T3: Ai Fukuhara (JPN) - Daniela Monteiro Dodean [6] 4-0 (11-5 11-6 11-4 11-1)
T3: Marcos Freitas (POR) [8] - Ovidiu Ionescu 4-1 (11-9 1-11 11-5 11-7 11-9)
T3: Ding Ning (CHN) [1] - Elizabeta Samara [18] 4-0 (11-5 11-8 (de la 1-7) 11-5 11-2)

T2: Elizabeta Samara – Lin Gui (BRA) 4-0 (11-6 11-9 11-3 12-10)
T2: Daniela Monteiro Dodean – Li Qian (POL) 4-1 (12-10 11-9 11-9 5-11 11-8)
T2: Ovidiu Ionescu – Robert Gardos (AUT) 4-1 (11-9 5-11 12-10 16-14 11-7)
T2: Adrian Crișan – Emmanuel Lebesson (FRA) 4-3 (11-4 4-11 11-8 9-11 7-11 11-9 12-10)

T1: Daniela Monteiro Dodean – Mouma Das (IND) 4-0 (11-2 11-7 11-7 11-3)
T1: Ovidiu Ionescu – Nima Alamian (IRAN) 4-1 (11-7 11-6 11-9 9-11 11-4)
T1: Adrian Crișan – Sharath Kamal Achanta (IND) 4-1 (11-8 12-10 9-11 11-6 11-8)

Floretă

T1: Ana Beatriz Bulcao (BRA) - Mălina Călugăreanu 15-12

Sabie

T1: Tiberiu Dolniceanu – Sun Wei (CHI) 15-7 // T2: Tiberiu Dolniceanu – Seppe Van Holsbeke (BEL) 15-13 // Sferturi: Áron Szilágyi – Tiberiu Dolniceanu 15-13

Judo

+100 kg - Daniel Netea – Kunathip Yea-On (THA) 100-0 // Abdullo Tangriev (UZB) – Daniel Netea 110-0

57 kg – Corina Căprioriu – Nora Gjakova (Kosovo) 2-0 // Corina Căprioriu – Chen-Ling Lien (TPE) 100-0 // Semifinală: Rafaela Silva (BRA) – Corina Căprioriu 10-0 // Finala mică: Telma Monteiro – Corina Căprioriu 1-0

52 kg – Andreea Chițu [1] – Laura Gomez (SPA) 101-0 // Odette Giuffrida (ITA) – Andreea Chițu [1] 1-0 // Érika Miranda (BRA) – Andreea Chițu [1] 100-10

48 kg - Charline Van Snick (BEL) – Monica Ungureanu 100-0

Handbal

România – Angola 19-23
România – Brazilia 13-26
România – Muntenegru 25-21
România – Spania 24-21
România – Norvegia 27-28 – eliminare din faza grupelor

Box (peste 91 kg)

T2: Hussein Iashaish (Iordania) – Mihai Nistor – victorie la puncte

Înot

100 m spate - Robert Glință – loc 8 în finală
100 m liber - Marius Radu – eliminat în serii
100 m liber - Ana-Iulia Dascăl (13 ani) – eliminată în serii (locul 36 din 48 de participanţi)
200 m spate - Robert Glință – eliminat în serii
50 m liber - Norbert Trandafir – eliminat în semifinală

Atletism

1500 m – Florina Pierdevară – eliminată în primul tur
triplu salt – Elena Panțuroiu – eliminată în primul tur
3000 m garduri – Ancuța Bobocel – eliminată în primul tur
400 m – Bianca Răzor – eliminată în primul tur
maraton – Paula Todoran – locul 101 // Marius Ionescu – locul 37 & Nicolae Soare – locul 127
triplusalt – Marian Oprea – neclasat – toate săriturile depăşite
săritura în lungime - Alina Rotaru – eliminată în primul tur
800 m – Florina Pierdevară, Claudia Bobocea – eliminate în primul tur
aruncarea greutăţii – Andrei Gag – eliminat în primul tur
50km marş – Narcis Ştefan Mihăilă – locul 30 & Marius Cocioran – a abandonat
20km marş – Andreea Arsine – locul 45 & Ana Veronica Rodean – locul 50 & Claudia Stef – locul 57
Ştafeta 4×400 m – eliminată în primul tur

Share

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • Reddit

Tags: , , , , , , , ,

Comments are closed.

Email
Print
WP Socializer Aakash Web