Australian Open 2018

De Răzvan Penescu • Sport • 11 Ian 2018

Simplu

Finală: Caroline Wozniacki (DEN, 2 WTA) [2] – Simona Halep (1 WTA) [1] 7-6(2) 3-6 6-4 (de la 3-4)

tennis-aus-open-podium_0f924b82-036c-11e8-8651-33050e64100a

Semifinală: Simona Halep (1 WTA) [1] - Angelique Kerber (GER, 16 WTA) [21] 6-3 (de la 5-0) 4-6 9-7 (Simona a salvat două mingi de meci la 6-5, pe serviciul lui Kerber)

Sferturi: Simona Halep (1 WTA) [1] - Karolína Pliskova (CZE, 6 WTA) [6] 6-3 (de la 0-3) 6-2

Optimi: Simona Halep (1 WTA) [1] – Naomi Osaka (JPN, 68 WTA) 6-3 6-2

T3: Simona Halep (1 WTA) [1] – Lauren Davis (SUA, 76 WTA) 4-6 6-4 15-13 (Simona a salvat 3 mingi de meci la 10-11;0-40) – 3 ore şi 45 de minute
T3: Madison Keys [17] – Ana Bogdan (104 WTA) 6-3 6-4

T2: Simona Halep (1 WTA) [1] – Eugenie Bouchard (CAN, 119 WTA) 6-2 6-2
T2: Ana Bogdan (104 WTA) - Yulia Putintseva (KAZ, 52 WTA) 1-6 6-2 6-3
T2: Petra Martić (CRO, 81 WTA) – Irina-Camelia Begu (40 WTA) 6-4 7-6(3)
T2: Lucie Šafářová (CZE, 29 WTA) [29] – Sorana Cîrstea (36 WTA) 6-2 6-4

T1: Simona Halep (1 WTA) [1] – Destanee Aiava (AUS, 193 WTA) [WC] 7-6(5) (de la 2-5 şi 15-40) 6-1
T1: Sorana Cîrstea (36 WTA) – Zarina Diyas (KAZ, 60 WTA) 5-7 6-4 6-3
T1: Irina-Camelia Begu (40 WTA) – Ekaterina Makarova (RUS, 31 WTA) [31] 3-6 6-4 (de la 0-4) 8-6 (de la 2-5) – durata meciului: 3 ore
T1: Ana Bogdan (104 WTA) – Kristina Mladenovic (FRA, 11 WTA) [11] 6-3 6-2
T1: Caroline Wozniacki (DEN, 2 WTA) [2] - Mihaela Buzărnescu (44 WTA) 6-2 6-3
T1: Gilles Simon (FRA, 56 ATP) – Marius Copil (92 ATP) 7-5 6-4 6-3
T1: Mona Barthel (GER, 53 WTA) – Monica Niculescu (99 WTA) 6-4 7-5 (de la 5-2)

Dublu

Semifinală: Ekaterina Makarova (RUS, 3 WTA) / Elena Vesnina (RUS, 3 WTA) [2] - Irina-Camelia Begu (32 WTA) / Monica Niculescu (23 WTA) [10] 6-4 (după ratarea unei mingi de break la 5-4) 6-3

Sferturi: Irina-Camelia Begu (32 WTA) / Monica Niculescu (23 WTA) [10] – Jennifer Brady (SUA, 214 WTA) / Vania King (SUA, 121 WTA) 4-6 6-2 6-0

T3: Irina-Camelia Begu (32 WTA) / Monica Niculescu (23 WTA) [10] – Nadiya Kichenok (UKR, 41 WTA) / Anastasia Rodionova (AUS, 43 WTA) 4-1 abandon
T3: Lucie Safarova (CZE, 6 WTA) / Barbora Strycova (CZE, 18 WTA) [4] – Sorana Cirstea (253 WTA) / Beatriz Haddad Maia (BRA, 110 WTA) 2-6 6-0 6-4

T2: Irina-Camelia Begu (32 WTA) / Monica Niculescu (23 WTA) [10] – Jessica Moore (AUS, 95 WTA) / Ellen Perez (AUS, 198 WTA) 3-6 6-3 7-5
T2: Sorana Cirstea (253 WTA)/ Beatriz Haddad Maia (BRA, 110 WTA) – Alicja Rosolska (POL, 30 WTA) / Abigail Spears (SUA, 29 WTA) [15] 4-6 6-3 6-3
T2: Lucie Safarova (CZE, 6 WTA) / Barbora Strycova (CZE, 18 WTA) [4] – Raluca Olaru (50 WTA) / Olga Savchuk (UKR, 43 WTA) 6-2 6-2
T2: Sam Groth (AUS, 86 ATP) / Lleyton Hewitt (AUS, fără clasare ATP) – Jean-Julien Rojer (NED, 7 ATP) / Horia Tecău (8 ATP) [3] 7-6(2) 4-6 7-5

T1: Jean-Julien Rojer (NED, 7 ATP) / Horia Tecău (8 ATP) [3] – Guillermo Duran (ARG, 71 ATP) / Andres Molteni (ARG, 49 ATP) 6-4 6-3
T1: Irina-Camelia Begu (32 WTA) / Monica Niculescu (23 WTA) [10] – Mirjana Lucic-Baroni (CRO, 84 WTA) / Andrea Petkovic (GER, 82 WTA) 6-7(6) 6-3 6-2
T1: Raluca Olaru (50 WTA) / Olga Savchuk (UKR, 43 WTA) – Kateryna Kozlova (UKR, 625 WTA) / Yulia Putintseva (KAZ, 792 WTA) 6-3 6-3
T1: Sorana Cirstea (253 WTA)/ Beatriz Haddad Maia (BRA, 110 WTA) – Veronika Kudermetova (RUS, 57 WTA) / Aryna Sabalenka (BLR, 196 WTA) 6-2 6-2
T1: Su-Wei Hsieh (TPE, 34 WTA) / Shuai Peng (CHN, 10 WTA) [8] – Mihaela Buzărnescu (87 WTA) / María Irigoyen (ARG, 74 WTA) 6-3 7-5
T1: Feliciano Lopez (SPA, 24 ATP) / Marc Lopez (SPA, 20 ATP) [9] – Florin Mergea (53 ATP) / Nenad Zimonjic (SRB, 35 ATP) 6-2 6-4
T1: Rajeev Ram (SUA, 22 ATP) / Divij Sharan (IND, 48 ATP) [16] – Marius Copil (848 ATP) / Viktor Troicki (SRB, 98 ATP) 7-6(5) 6-4

Juniori

Semifinală: Rudolf Molleker (GER) / Henri Squire (GER) – Filip-Cristian Jianu // Thiago Agustin Tirante (ARG) 6-2 6-3

T3: Filip-Cristian Jianu // Thiago Agustin Tirante (ARG) – Naoki Tajima (JPN) / Alexey Zakharov (RUS) [3] abandon

T2: Filip-Cristian Jianu // Thiago Agustin Tirante (ARG) – Tristan Boyer (USA) / Juan Manuel Cerundolo (ARG) [5] 6-2 6-4

T1: Aidan McHugh (UK) – Filip-Cristian Jianu 6-4 7-6(3)
T1: Filip-Cristian Jianu // Thiago Agustin Tirante (ARG) – Matheus Pucinelli de Almeida (BRA) / Joao Lucas Reis da Silva (BRA) 7-6(3) 7-6(4)

Calificări (3 tururi)

Q3: Lin Zhu (CHN, 113 WTA) [3] -  Alexandra Dulgheru (190 WTA) 6-4 6-4

Q2: Alexandra Dulgheru (190 WTA) – Dayana Yastremska (UKR, 177 WTA) 7-6(6) 6-0
Q2: Bernarda Pera (USA, 123 WTA) – Irina Bara (183 WTA) 4-6 6-2 6-3 (aceeași jucătoare a eliminat-o pe Irina și la US Open 2017 în aceeași fază)

Q1: Irina Bara (183 WTA) – Sesil Karatantcheva (BUL, 184 WTA) 7-5 3-6 7-5
Q1: Alexandra Dulgheru (190 WTA) – Bianca Andreescu (CAN, 181 WTA) 6-1 6-1
Q1: Vera Lapko (BLR, 134 WTA) [22] – Alexandra Cadanțu (172 WTA) 6-3 6-1

Rezultatele românilor la Australian Open 2017 aici.

Share

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • Reddit

Tags: , , , ,

Comments are closed.

Email
Print
WP Socializer Aakash Web