Australian Open 2019

De Răzvan Penescu • Sport • 9 Ian 2019

Simplu (max optimi)

Optimi: Serena Williams (SUA, 16 WTA) [16] – Simona Halep (1 WTA) [1] 6-1 4-6 (de la 2-1 cu break) 6-4 (după o minge de break în primul ghem și 3 mingi de break pt Simona la 2-3)

Potențial Simona: Sferturi: Karolina Pliskova [7]  [18] / Semifinale: Naomi Osaka [4] sau Elina Svitolina [6] / Finală: Petra Kvitova

T3: Simona Halep (1 WTA) [1] - Venus Williams (SUA, 36 WTA) 6-2 6-3

T2: Simona Halep (1 WTA) [1] - Sofia Kenin (SUA, 36 WTA) 6-3 6-7(5) (de la 3-0) 6-4 (de la 2-4
T2: Petra Kvitova (CZE, 6 WTA) [8] – Irina-Camelia Begu (69 WTA) 6-1 6-3
T2: David Goffin (BEL, 22 ATP) [21] – Marius Copil (59 ATP) 5-7 7-5 6-2 6-4

T1: Simona Halep (1 WTA) [1] – Kaia Kanepi (EST, 70 WTA) 6-7(2) (Simona a salvat două mingi de set pe propriul serviciu la 5-6) 6-4 (de la 1-2, cu break) 6-2
T1: Irina-Camelia Begu (69 WTA) – Andrea Petkovic (GER, 62 WTA) 6-7(3) (de la 4-0) 4-3 abandon
T1: Marius Copil (59 ATP) – Marcel Granollers (SPA, 110 ATP) 6-3 (de la 3-0) 6-4 (de la 2-4) 6-4 (de la 3-1)
T1: Venus Williams (SUA, 36 WTA) – Mihaela Buzărnescu (26 WTA) [25] 6-7(3) (de la 5-3) 7-6(3) (de la 0-2 și 3-5) 6-2 (de la 3-0)
T1: Rebbeca Peterson (SWE, 62 WTA) – Sorana Cîrstea (84 WTA) 6-4 6-1
T1: Amanda Anisimova (USA, 87 WTA) – Monica Niculescu (88 WTA) 7-6(3) 6-4
T1: Iga Świątek (POL, 177 WTA, 17 ani) – Ana Bogdan (82 WTA) 6-3 3-6 6-4 (de la 2-4)

Dublu (max T3)

T3: Raquel Atawo (SUA, 27 WTA) / Katarina Srebotnik (SLO, 22 WTA) [9] – Irina Bara (76 WTA) / Monica Niculescu (41 WTA) 6-2 3-6 6-3

T2: Irina Bara (76 WTA) / Monica Niculescu (41 WTA) – Lucie Hradecká (CZE, 26 WTA) / Ekaterina Makarova (RUS, 9 WTA) [6] 6-4 7-6(8)
T2: Andreja Klepač (SLO, 16 WTA) / María José Martínez Sánchez (SPA, 16 WTA) [5] – Sorana Cirstea (94 WTA) / Jelena Ostapenko (LAT, 38 WTA) 7-5 (de la 3-5) 6-3 (de la 0-2)
T2: Alize Cornet (FRA, 152 WTA) / Petra Martic (CRO, 260 WTA) – Irina-Camelia Begu (23 WTA) / Mihaela Buzărnescu (25 WTA) [10] 2-6 6-3 6-1

T1: Irina-Camelia Begu (23 WTA) / Mihaela Buzărnescu (25 WTA) [10] – Lizette Cabrera (AUS, 234 WTA) / Jaimee Fourlis (AUS, 394 WTA) [WC] 7-5 3-6 (de la 3-2 cu break) 6-4 (de la 5-3)
T1: Irina Bara (76 WTA) / Monica Niculescu (41 WTA) – Lara Arruabarrena (SPA, 42 WTA) / Arantxa Parra (SPA, 86 WTA) 6-1 6-1
T1: Sorana Cirstea (94 WTA) / Jelena Ostapenko (LAT, 38 WTA) – Yingying Duan (CHN, 58 WTA) / Vera Lapko (BLR, 95 WTA) 6-2 6-7(3) 7-6([10-7])
T1: Barbora Krejčíková (CZE, 2 WTA) / Kateřina Siniaková (CZE, 1 WTA) [1] – Ana Bogdan (366 WTA) / Anastasia Rodionova (AUS, 52 WTA) 6-2 6-2
T1: Tímea Babos (HUN, 3 WTA) / Kristina Mladenovic (FRA, 3 WTA) [2] – Raluca Olaru (43 WTA) / Galina Voskoboeva (KAZ, 65 WTA) 6-0 6-3

T1: Marcelo Arevalo (ESA, 56 ATP) / James Cerretani (SUA, 63 ATP) - Jean-Julien Rojer (NED, 19 ATP) / Horia Tecau (25 ATP) [9] 7-5 6-7(2) 6-3
T1: Luke Bambridge (GBR, 51 ATP) / Jonny O’Mara (GBR, 55 ATP) – Marius Copil (546 ATP) / Marton Fucsovics (HUN, 223 ATP) 6-3 6-1

Mixt

T1: Nicole Melichar (SUA, 13 WTA) / Bruno Soares (BRA, 3 ATP) [2] – Irina-Camelia Begu (23 WTA) / Horia Tecau (25 ATP) 6-1 6-3
T1: Bethanie Mattek-Sands (SUA, 59 WTA) / Jamie Murray (GBR, 3 ATP) – Mihaela Buzarnescu (25 WTA) / Oliver Marach (AUT, 6 ATP) [4] 4-1 abandon

Juniori (max semifinală)

Semifinală: Emilio Nava (SUA) [13] – Filip Cristian Jianu [4] 3-6 6-2 7-5 (Florin a avut o minge de meci pe serviciul lui Nava la 4-5)
Semifinală: Cannon Kingsley (SUA) / Emilio Nava (SUA) [4] – Filip Cristian Jianu / Nicolás Álvarez Varona (SPA) [2] 6-3 (de la 5-0) 6-4

Sferturi: Filip Cristian Jianu [4] – Cannon Kingsley (SUA) [9] 7-6(5) (nici o minge de break, 37-40 la puncte cîștigate) 4-6 (break la 3-3) 6-2 (break la 3-2, la 4-2 Jianu a revenit de la 0-30 cu 2 ași și un service winner)

T3: Filip Cristian Jianu [4] – Toby Alex Kodat (SUA) 7-5 6-3
T3: Filip Cristian Jianu / Nicolás Álvarez Varona (SPA) [2] – Tristan Schoolkate (AUS) / Australia Dane Sweeny (AUS) 6-4 6-4

T2: Filip Cristian Jianu [4] – Connor Thomson (UK) [Q] 6-3 6-2
T2: Filip Cristian Jianu / Nicolás Álvarez Varona (SPA) [2] – Jacob Fearnley (UK) / Connor Thomson (UK) 6-3 6-7(4) [10-8]
T2: Liam Draxl (CAN) / Zane Khan (SUA) [8] – Nicholas David Ionel / Nguyễn Văn Phương (VIET) 7-5 6-2

T1: Filip Cristian Jianu [4] – Matteo Arnaldi 6-3 6-4
T1: Filip Cristian Jianu / Nicolás Álvarez Varona (SPA) [2] – Shunsuke Mitsui (JPN) / Keisuke Saitoh (JPN) 6-7(2) 7-5 [12-10]
T1: Nicholas David Ionel / Nguyễn Văn Phương (VIET) – Alexandr Binda (RUS) / Lodewijk Weststrate (NED) 7-5 5-7 [10-7]
T1: Liam Draxl (CAN) [15] -  Nicholas David Ionel 6-3 6-4

Calificări (3 tururi)

Q2(J): Ryoma Matsushita (JPN) [13] – Cezar Cretu [1] 6-2 7-6(4)
Q2(J): Khololwam Montsi (RSA) [14] – Nini Gabriel Dica [3] 4-6 6-4 6-4

Q1: Valentini Grammatikopoulou (GRE, 172 WTA) – Irina Bara (155 WTA) 6-3 6-2
Q1(J): Cezar Cretu [1] – Shuannon Tricerri (AUS) 6-1 6-2
Q1(J): Nini Gabriel Dica [3] – Nikita Volonski (AUS) 6-4 3-6 6-1

Rezultate 2018 aici.

Share

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • Reddit

Tags: ,

Comments are closed.

Email
Print
WP Socializer Aakash Web