Arhivă: aprilie 2019

Tenis 29 aprilie – 5 mai 2019 (Rabat, Praga, Munchen)

De Răzvan Penescu | Sport

Rabat (WTA, 280 puncte) Semifinală: Georgina Garcia Perez (SPA, 115 WTA) / Oksana Kalashnikova (GEO, 82 WTA) – Ana Bogdan (227 WTA) / Isabella Shinikova (BUL, 220 WTA) [WC] 7-6(3) (de la 0-3 la ghemuri, cu 6 breakuri în ultimele 7 ghemuri) 6-3 T2: Ana Bogdan (227 WTA) / Isabella Shinikova (BUL, 220 WTA) [WC] – Olga Danilović (SRB, 121 WTA) / Tamara Zidansek (SLO, 183 WTA) abandon T2: Johanna Konta (UK, 47 WTA) [7] – Ana Bogdan (132 WTA) 6-1 6-7(6) 6-2 T1: Ana Bogdan

Tenis 22 – 28 aprilie 2019 (Stuttgart, Istanbul, Barcelona)

De Răzvan Penescu | Sport

Stuttgart (WTA, 470 puncte) T2: Anna Blinkova (RUS, 90 WTA) / Oksana Kalashnikova (GEO, 86 WTA) – Darija Jurak (CRO, 37 WTA) / Raluca Olaru (34 WTA) 3-6 6-2 10-8 T1: Darija Jurak (CRO, 37 WTA) / Raluca Olaru (34 WTA) – Nicole Melichar (SUA, 13 WTA) / Kveta Peschke (CZE, 12 WTA) [1] 5-7 (de la 5-4) 7-5 (o singură minge de break) 13-11 (de la 5-0, 6-5, 9-6) Istanbul (WTA, 280 puncte) T2: Margarita Gasparyan (RUS, 67 WTA) – Mihaela Buzărnescu (30 WTA)

Fed Cup 2019 (semifinală, Grupa Mondială – Franța)

De Răzvan Penescu | Sport

Rouen, 20-21 aprilie 2019, zgură, indoor Franța – România Mecurile încep sîmbătă la ora 15 și duminică la ora 14. 0-1: Kristina Mladenovic (66 WTA) – Simona Halep (2 WTA) 3-6 (de la 3-3 și 5 șanse de ghem pentru Mladenovici) 1-6 1-1: Caroline Garcia (21 WTA) – Mihaela Buzărnescu (30 WTA) 6-3 6-3 1-2: Caroline Garcia (21 WTA) – Simona Halep (2 WTA) 7-6(6) (de la 4-0 și 4-5 și 6-5 40-15) 3-6 (de la 0-3 și 3-3) 4-6 (Simona a salvat 3 șanse de

Tenis 15 – 21 aprilie 2019 (Monte Carlo)

De Răzvan Penescu | Sport

ATP (1000 puncte) T1: Karen Khachanov (RUS, 459 ATP) / Feliciano Lopez (SPA, 39 ATP) – Jean-Julien Rojer (NED, 25 ATP) / Horia Tecau (33 ATP) 6-4 6-

Tenis 8 – 14 aprilie 2019 (Bogota, Lugano)

Tenis 8 – 14 aprilie 2019 (Bogota, Lugano)

De Răzvan Penescu | Sport

Lugano (WTA, 280 puncte) Finală: Sorana Cirstea (99 WTA) / Andreea Mitu (117 WTA) [3] – Veronika Kudermetova (RUS, 44 WTA) / Galina Voskoboeva (KAZ, 63 WTA) [1] 1-6 6-2 10-8 (de la 3-6) Semifinală: Sorana Cirstea (99 WTA) / Andreea Mitu (117 WTA) [3] – Timea Bacsinszky (SUI, 109 WTA) / Ylena In-Albon (SUI, 508 WTA) [WC] 6-4 6-3 T2: Sorana Cirstea (99 WTA) / Andreea Mitu (117 WTA) [3] – Vera Lapko (BLR, 91 WTA) / Mandy Minella (LUX, 194 WTA) 6-2 2-6 10-7 T2:

Cupa Davis (turul 1 în Grupa II Euro-Africană)

De Răzvan Penescu | Sport

România – Zimbabwe 3-1 5-6 aprilie 2019, Piatra-Neamț 0-1: Marius Copil (80 ATP) – Benjamin Lock (546 ATP) 4-6 5-7 1-1: Dragoș Dima (327 ATP) – Takanyi Garanganga (449 ATP) 6-3 6-3 2-1: Florin Mergea (441 ATP) / Horia Tecau (33 ATP) – Benjamin Lock (259 ATP) / Courtney John Lock (680 ATP) 6-1 6-4 3-1: Marius Copil (80 ATP) – Takanyi Garanganga (449 ATP) 6-4 (Marius a salvat o minge de break la 5-4 și a închis cu 2 ași) 7-5 4-1: Filip Cristian