Roland Garros 2019

De Răzvan Penescu • Sport • 20 Mai 2019

Simplu (max sferturi)

Sferturi: Amanda Anisimova (SUA, 44 WTA) – Simona Halep (3 WTA) [3] 6-2 6-4 (de la 4-1 la 4-4 şi minge de break pentru 4-5)

T4: Simona Halep (3 WTA) [3] - Iga Swiatek (POL, 104 WTA) 6-1 6-0

T3: Simona Halep (3 WTA) [3] – Lesia Tsurenko (UKR, 27 WTA) [27] 6-2 (cu 6 breakuri) 6-1
T3: Amanda Anisimova (SUA, 44 WTA) – Irina-Camelia Begu (113 WTA) 7-6(6) (de la 4-6 în tie-break) 6-4 (de la 3-0 și 3-4)

T2: Simona Halep (3 WTA) [3] - Magda Linette (POL, 87 WTA) 6-4 (de la 5-2) 5-7 (de la 5-3) 6-3 (de la 5-1)

T2: Irina-Camelia Begu (113 WTA) - Karolína Muchová (CZE, 72 WTA) 1-6 6-3 (de la 3-3, cu minge de break salvată de Irina) 6-4 (cu breakuri în ultimele 3 ghemuri)
T2: Aliona Bolsova Zadoinov (SPA, 137 WTA) [Q] – Sorana Cîrstea (93 WTA) 7-6(5) 7-6(4)

T1: Simona Halep (3 WTA) [3] – Ajla Tomljanović (AUS, 47 WTA) 6-2 3-6 6-1
T1: Irina-Camelia Begu (113 WTA) - Lin Zhu (CHN, 106 WTA) 6-1 6-1
T1: Sorana Cîrstea (93 WTA) – Kaja Juvan (SLO, 125 WTA) [LL] 5-7 6-4 (de la 3-4) .7-5 (de la 2-0, 2-4, 3-5)
T1: Ekaterina Alexandrova (RUS, 58 WTA) – Mihaela Buzărnescu (30 WTA) [30] 6-4 6-4 (de la 1-3 și 2-4)
T1: Benoît Paire (FRA, 45 ATP) – Marius Copil (81 ATP) 6-4 6-7(5) 6-0 6-1

Dublu (max sferturi)

Sferturi: Guido Pella (ARG, 96 ATP) / Diego Schwartzman (ARG, 71 ATP) – Jean-Julien Rojer (NED, 19 ATP) / Horia Tecau (21 ATP) [10] 6-4 6-4

T3: Jean-Julien Rojer (NED, 19 ATP) / Horia Tecau (21 ATP) [10] – Mike Bryan (SUA, 1 ATP) / Bob Bryan (SUA, 31 ATP) [7] 6-3 7-6(7) (de la 4-2, 6-5 și 7-6 în tie-break)
T3: Dusan Lajovic (SRB, 148 ATP) / Janko Tipsarevic (SRB, 257 ATP) – Rohan Bopanna (IND, 51 ATP) / Marius Copil (534 ATP) 1-6 7-5 (de la 3-4) 7-6(8) (cu 5-6 și 7-8 în tie-break)

T2: Jean-Julien Rojer (NED, 19 ATP) / Horia Tecau (21 ATP) [10] – Ricardas Berankis (LIT, fără clasare ATP) / Yoshihito Nishioka (JPN, 255 ATP) 6-3 (în primul ghem Rojer / Tecău au salvat două mingi de break) 6-3
T2: Rohan Bopanna (IND, 51 ATP) / Marius Copil (534 ATP) – Benjamin Bonzi (FRA, 141 ATP) / Antoine Hoang (FRA, 238 ATP) 6-4 (de la 4-0) 6-4

T1: Jean-Julien Rojer (NED, 19 ATP) / Horia Tecau (21 ATP) [10] – Christian Garin (CHI, 403 ATP) / Juan Ignacio Londero (ARG, 278 ATP) 6-4 7-6(4) (de la 0-4 în tie-break)
T1: Rohan Bopanna (IND, 51 ATP) / Marius Copil (534 ATP) – Raven Klaasen (RSA, 7 ATP) / Michael Venus (NZL, 11 ATP) [6] 6-3 7-6(4)
T1: Anna-Lena Friedsam (GER, 106 WTA) / Laura Siegemund (GER, 67 WTA) – Darija Jurak (CRO, 30 WTA) / Raluca Olaru (39 WTA) [16] 6-2 6-3
T1: Lyudmyla Kichenok (UKR, 50 WTA) / Jelena Ostapenko (LAT, 46 WTA) – Irina-Camelia Begu (28 WTA) / Mihaela Buzărnescu (31 WTA) [14] 6-7(6) (de la 2-4, 5-4 cu minge de set, și 6-4 în tie-break) 6-3 6-4
T1: Daria Kasatkina (RUS, 208 WTA) / Anett Kontaveit (EST, 369 WTA) – Andreea Mitu (83 WTA) / Yulia Putintseva (KAZ, 379 WTA) 6-4 6-1
T1: Gabriela Dabrowski (CAN, 10 WTA) / Yifan Xu (CHIN, 10 WTA) [4] – Irina Bara (79 WTA) / Dalila Jakupovic (SLO, 66 WTA) 6-1 1-6 6-2

Mixt (max T2)

T2: Gabriela Dabrowski  (CAN, 10 WTA / Mate Pavic (CRO, 16 ATP) [2] – Raluca Olaru (39 WTA) / Franko Škugor (CRO, 14 ATP) 7-6(5) 6-2

T1: Raluca Olaru (39 WTA) / Franko Škugor (CRO, 14 ATP) – Květoslava Peschke (CZE, 12 WTA) / Wesley Koolhof (NED, 25 ATP) 6-3 4-6 10-7
T1: Darija Jurak (CRO, 30 WTA) / Austin Krajicek (SUA, 35 ATP) – Mihaela Buzărnescu (31 WTA) / Dominic Inglot (UK, 28 ATP) 1-6 7-5 14-12 (de la 4-8, 6-9, 9-10, 10-11)

Juniori (max sferturi)

Sferturi: Holger Vitus Nødskov Rune (DAN) [7] – Filip Cristian Jianu [15] 6-0 4-1 abandon

T3: Filip Cristian Jianu [15] – Brandon Nakashima (SUA) [3] 6-7(3) 6-3 6-4

T2: Filip Cristian Jianu [15] – Mateus Alves (BRA) 6-4 6-4

T1: Filip Cristian Jianu [15] – Francesco Passaro (ITA) 6-3 6-1
T1: Flavio Cobolli (ITA) / Dominic Stephan Stricker (SWI) – Rinky Hijikata (AUS) / Filip Cristian Jianu [3] 7-6(4) 6-3
T1: Dali Blanch (SUA) / Christian Lerby (NED) – Nini Gabriel Dica / Péter Makk (HUN) 6-2 7-5
T1: Keisuke Saitoh (JPN) – Nini Gabriel Dica 6-2 6-0

Calificări (trei tururi, nici o calificare pe tabloul principal)

Q2: Conny Perrin (SUI, 142 WTA) - Ana Bogdan (131 WTA) [15] 7-5 7-5
Q2(J): Mateus Alves (BRA) – Nicholas David Ionel [4] 4-6 6-4 6-4

Q1: Ana Bogdan (131 WTA) [15] – Verónica Cepede Royg (PAR, 170 WTA) 7-5 (de la 4-2 și 4-5) 6-4 (de la 4-0 și 5-1)
Q1: Anhelina Kalinina (UKR 151 WTA) – Irina Bara (165 WTA)  2-6 7-6(1) 6-2
Q1(J): Nicholas David Ionel [4] – Tom Leblanc Claverie Cazassus (FRA) 6-0 6-4
Q1(J): Lilian Marmousez (FRA) – Cezar Cretu [14] 6-0 6-4

Monica Niculescu (142 WTA) nu a participat la această ediție, fiind accidentată.

Rezultate 2019 aici.

 

Share

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • Reddit

Tags:

Comments are closed.

Email
Print
WP Socializer Aakash Web