Fotbal – EURO U21 (16-30 iunie 2019, italia și San Marino)

De Răzvan Penescu • Sport • 22 Iun 2019

Joi 27 iunie 2019

Semifinala 1: Germania 4-2 România (Bologna) (Nadiem Amiri 21′, 90+1′, Gian-Luca Waldschmidt 51′ (pen), 89′ / George Pușcaș 27′ (pen), 44′)

Semifinala 2: Spania 4-1 Franța (Reggio Emilia)

 

Duminică 30 iunie 2019

Finală: Spania 2-1 Germania (Udinese)

___________

Grupa A: Italia, Spania, Belgia, Polonia

Grupa B: Germania, Danemarca, Serbia, Austria
Grupa C: Anglia, Franța, Croația, România

Cîștigătoarele grupelor și cea mai bună echipă de pe locul 2 se califică în semifinale și la Jocurile Olimpice 2020 de la Tokyo.

 

Meciuri

Duminică 16 iunie 2019

Grupa A: Polonia 3-2 Belgia (Reggio Emilia)

Grupa A: Italia 3-1 Spania (Bologna)

 

Luni 17 iunie 2019

Grupa B: Serbia 0-2 Austria (Trieste)

Grupa B: Germania 3-1 Danemarca (Udine)

 

Marți 18 iunie 2019

Grupa C: România 4-1 Croația (San Marino) (George Pușcaș 11′ (pen.), Ianis Hagi 14′, Tudor Băluță 66′, Adrian Petre 90+3′ / Vlašić 18′)

Grupa C: Anglia 1-2 Franța (Cesena)

 

Miercuri 19 iunie 2019

Grupa A: Spania 2-1 Belgia (Reggio Emilia)

Grupa A: Italia 0-1 Polonia (Bologna)

 

Joi 20 iunie 2019

Grupa B: Danemarca 3-1 Austria (Udine)

Grupa B: Germania 6-1 Serbia (Trieste)

 

Vineri 21 iunie 2019

Grupa C: România 4-2 Anglia (Cesena) (George Pușcaș 76′ (pen.), Ianis Hagi 85′, Florinel Coman 89′, 90+3′ / Gray 79′, Abraham 87′)

Grupa C: Franța 1-0 Croația (San Marino)

 

Sîmbătă 22 iunie 2019

Grupa A: Belgia 1-3 Italia (Reggio Emilia)

Grupa A: Spania 5-0 Polonia (Bologna)

 

Duminică 23 iunie 2019

Grupa B: Austria 1-1 Germania (Udine)

Grupa B: Danemarca 2-0 Serbia (Trieste)

 

Luni 24 iunie 2019

Grupa C: Croația 3-3 Anglia (San Marino,)

Grupa C: Franța 0-0 România (Cesena)

 

Clasamente:

Grupa A: Spania (6 p, +4), Italia (6 p, +3, 6-3), Polonia (6 p, -3), Belgia (0 p, -4)
Grupa B: Germania (7 p, +7), Danemarca (6 p, +2), Austria (4 p, 0), Serbia (0 p, -9)
Grupa C: România (7 p, +5)Franța (7 p, +2), Anglia (1 p, -3), Croația (1 p, -4)

 

Lotul României: Portari: Ionuț Radu (Genoa), Cătălin Căbuz (Hermannstadt), Andrei Vlad (FCSB) // Fundași: Cristian Manea (CFR Cluj), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa), Adrian Rus (Sepsi OSK Sf. Gheorghe), Alexandru Pașcanu (Leicester City), Virgil Ghiță (FC Viitorul), Florin Ștefan (Sepsi OSK Sf. Gheorghe), Radu Boboc (FC Viitorul), Ricardo Grigore (Dinamo) // Mijlocași: Tudor Băluță (FC Viitorul), Dragoș Nedelcu (FCSB), Alexandru Cicâldău (U Craiova 1948 CS), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Dennis Man (FCSB), Ianis Hagi (FC Viitorul), Florinel Coman (FCSB), Darius Olaru (Gaz Metan Mediaș), Vlad Dragomir (Perugia) // Atacanți: George Pușcaș (Palermo), Adrian Petre (Esbjerg fB), Andrei Ivan (Rapid Viena). Denis Drăguș (FC Viitorul) s-a accidentat cu 3 zile înainte de turneul final.

Share

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • Reddit

Tags: ,

Comments are closed.

Email
Print
WP Socializer Aakash Web