Wimbledon 2019

De Răzvan Penescu • Sport • 25 Iun 2019

Simplu (titlu)

Finală: Simona Halep (7 WTA) [7] - Serena Williams (SUA, 10 WTA) [10] 6-2 (de la 4-0) 6-2 (în 55 de min)

gettyimages-1161771927

Semifinală: Simona Halep (7 WTA) [7] – Elina Svitolina (UKR, 8 WTA) 6-1 6-3

Sferturi: Simona Halep (7 WTA) [7] – Shuai Zhang (CHN, 50 WTA) 7-6(4) (de la 1-4 și 15-40 și încă alte 2 mingi de break ale lui Zheng) 6-1

T4: Simona Halep (7 WTA) [7] – Cori Gauff (SUA, 313 WTA) 6-3 6-3

T3: Simona Halep (7 WTA) [7] – Victória Azarenka (BLR, 40 WTA) 6-3 (de la 1-3) 6-1

T2: Simona Halep (7 WTA) [7] – Mihaela Buzărnescu (52 WTA) 6-3 4-6 (de la 2-0)  6-2 (de la 3-0 și 3-2)
T2: Elise Mertens (BEL, 21 WTA) [21] - Monica Niculescu (111 WTA) [WC] 7-5 (de la 1-3 și minge de break pt Monica și 2-4 și 3-5 și 2+4 mingi de 6-6 ratate pe propriul serviciu de Monica) 6-0

T1: Simona Halep (7 WTA) [7] – Aliaksandra Sasnovich (BLR, 37 WTA) 6-4 7-5 (de la 2-5 și o minge de break și set la 4-5)
T1: Mihaela Buzărnescu (52 WTA) – Jessica Pegula (SUA, 72 WTA) 6-4 (de la 0-2, cu 7 breakuri) 6-4 (de la 4-0)
T1: Monica Niculescu (111 WTA) [WC] – Andrea Petković (GER, 69 WTA) 2-6 6-2 (de la 1-2) 7-5 (de la 0-2)
T1: Julia Goerges (GER, 17 WTA) [18] – Elena-Gabriela Ruse (176 WTA) [Q] 7-5 6-1
T1: Amanda Anisimova (SUA, 26 WTA) [25]  – Sorana Cîrstea (77 WTA) 6-3 6-3
T1: Johanna Konta (UK, 18 WTA) [19] – Ana Bogdan (132 WTA) [Q] 7-5 6-2
T1: Guido Pella (ARG, 26 ATP) [26] – Marius Copil (87 ATP) 7-6(11) (Marius a avut 40-15 pe serviciul adversarului la 4-5 și 3 mingi de set, una pe propriul serviciu în tie-break) 5-7 (de la 4-1) 6-3 6-4

Dublu (max Sferturi)

Sferturi: Juan Sebastian Cabal (COL, 5 ATP) / Robert Farah (COL, 5 ATP) [2] - Jean-Julien Rojer (NED, 14 ATP) / Horia Tecău (17 ATP) [5] 6-4 3-6 6-7(8) 6-4 11-9 (după 2+3 mingi de meci ratate de R/T la 5-6 și 6-7)

T3: Jean-Julien Rojer (NED, 14 ATP) / Horia Tecău (17 ATP) [5] – Maximo Gonzalez (ARG, 27 WTA) / Horacio Zeballos (ARG, 12 WTA) [9] 7-6(1) 3-6 7-5 4-3 (după 2 mingi de break salvate de R/T la 3-3) abandon
T3: Su-Wei Hsieh (TPE, 16 WTA) / Barbora Strycova (CZE, 3 WTA) [3] - Irina-Camelia Begu (41 WTA) / Monica Niculescu (46 WTA) [16] 6-3 6-4

T2: Jean-Julien Rojer (NED, 14 ATP) / Horia Tecău (17 ATP) [5] – Fabrice Martin (FRA, 28 ATP) / Hugo Nys (MON, 98 ATP) 6-1 6-4 6-4
T2: Irina-Camelia Begu (41 WTA) / Monica Niculescu (46 WTA) [16] – Xinyun Han (CHN, 54 WTA) / Oksana Kalashnikova (GEO, 71 WTA) 6-3 3-6 6-0
T2: Alize Cornet (FRA, 96 WTA) / Petra Martic (CRO, 120 WTA) – Sorana Cirstea (169 WTA) / Galina Voskoboeva (KAZ, 44 WTA) 6-4 6-3

T1: Jean-Julien Rojer (NED, 14 ATP) / Horia Tecău (17 ATP) [5] – Marco Cecchinato (ITA, 360 ATP) / Andreas Seppi (ITA, 261 ATP) 6-4 6-3 6-1
T1: Irina-Camelia Begu (41 WTA) / Monica Niculescu (46 WTA) [16] – Daria Kasatkina (RUS, 156 WTA) / Anett Kontaveit (EST, 189 WTA) 3-6 6-4 (de la 1-3 și 3-4) 6-2
T1: Sorana Cirstea (169 WTA) / Galina Voskoboeva (KAZ, 44 WTA) – Sarah Beth Grey (UK, 182 WTA) / Eden Silva [WC] (UK, 172 WTA) 6-0 6-3
T1: Danielle Collins (SUA, 247 WTA) / Bethanie Mattek-Sands (SUA, 79 WTA) - Andreea Mitu (86 WTA) / Pauline Parmentier (FRA, 627 WTA) 6-4 6-2
T1: Rebecca Peterson (SWE, 385 WTA) / Tamara Zidansek (SLO, 158 WTA) – Mihaela Buzarnescu (50 WTA) / Raluca Olaru (39 WTA) 6-3 7-6(4) (de la 1-3 la ghemuri)
T1: Nicole Melichar (SUA, 15 WTA) / Kveta Peschke (CZE, 11 WTA) [7] – Irina Bara (81 WTA) / Magda Linette (POL, 272 WTA) 7-5 6-2
T1: Pierre-Hugues Herbert (FRA, 21 ATP) / Andy Murray (UK, 148 ATP) [PR] – Marius Copil (234 ATP) / Ugo Humbert (FRA, 377 ATP) 4-6 6-1 6-4 6-0

Mixt (max Sferturi)

Sferturi: Robert Lindstedt (SWE, 80 ATP) / Jelena Ostapenko (LAT, 31 WTA) – Franko Škugor (CRO, 25 ATP) / Raluca Olaru (39 WTA [12] 6-7(6) 6-3 7-5

T3: Franko Škugor (CRO, 25 ATP) / Raluca Olaru (39 WTA [12] – Nikola Mektić (CRO, 8 ATP) / Alicja Rosolska (POL, 32 WTA) [6] 6-2 6-2
T2: Franko Škugor (CRO, 25 ATP) / Raluca Olaru (39 WTA [12] – Frances Tiafoe (SUA, 191 ATP) / Venus Williams (SUA, fără clasare WTA) 6-3 6-1
T1: Franko Škugor (CRO, 25 ATP) / Raluca Olaru (39 WTA [12] – liber

Juniori

T3: Carlos Gimeno Valero (SPA) – Filip Cristian Jianu [13] 6-7(2) 6-3 6-2

T2: Filip Cristian Jianu [13] – Flavio Cobolli (ITA) 7-6(7) (de la 3-1 la ghemuri și 6-3 în tie-break) 6-2
T2: Arthur Fery (UK) / Toby Samuel (UK) [WC] - Taha Baadi (CAN) / Filip Cristian Jianu 6-2 6-2
T2: Brandon Nakashima (SUA) [6] – Nicholas David Ionel 7-6(4) 6-2

T1: Filip Cristian Jianu [13] – Toby Samuel (UK) 7-5 7-6(2) (de la 3-5  și 2 mingi de set salvate, cîte una pe serviciul fiecăruia)
T1: Nicholas David Ionel – Jacob Fearnley (UK) [WC] 6-3 6-2
T1: Taha Baadi (CAN) / Filip Cristian Jianu – Leandro Riedi (SWI) / Dalibor Svrčina (CZE) 6-3 6-1
T1: Shunsuke Mitsui (JPN) / Keisuke Saitoh (JPN) [6] - Nini Gabriel Dica / Youcef Rihane (ALG) 6-3 6-3
T1: Liam Draxl (CAN) / Govind Nanda (SUA) – Nicholas David Ionel / Wojciech Marek (POL) 7-6(4) 7-6(5)
T1: William Grant (SUA) [LL] – Nini Gabriel Dica 6-1 4-6 7-5

Calificări (2 jucătoare calificate)

Q3: Ana Bogdan (132 WTA) [25] – Marie Bouzkova (CZE, 116 WTA) [13] 6-3 6-1
Q3: Elena-Gabriela Ruse (176 WTA) – Katarzyna Kawa (POL, 231 WTA) 7-5 (de la 1-4 și 4-5) 6-1

Q2: Ana Bogdan (132 WTA) [25] – Pemra Özgen (TUR, 222 WTA) 7-6(1) (de la 5-3 și cu minge de set ratată la 5-4 pentru Ana) 7-5 (de la 1-3)
Q2: Elena-Gabriela Ruse (176 WTA) - Irina Bara (188 WTA) 6-2 5-7 6-4
Q2: Océane Dodin (FRA, 447 WTA) [PR] – Irina-Camelia Begu (112 WTA) [10] 6-3 1-6 8-6 (Irina a servit pt meci la 4-5)

Q1: Irina-Camelia Begu (112 WTA) [10] - Jiajing Lu (CHN, 215 WTA) 7-6(2)  (de la 3-0, 4-2, 5-3, 6-5) 6-4 (de la 0-3)
Q1: Ana Bogdan (132 WTA) [25] – Ylena In-Albon (SUI, 187 WTA) 6-2 6-1
Q1: Elena-Gabriela Ruse (176 WTA) – Sesil Karatantcheva (BUL, 203 WTA) 6-2 6-2
Q1: Irina Bara (188 WTA) – Allie Kiick (SUA, 127 WTA) [18] 6-7(4) (la 4-5 Irina a salvat 6 mingi de set pe propriul serviciu. Apoi a servit la 6-5 şi a condus cu 3-1 în tie-break) 6-1 6-4 (de la 0-3)
Q1: Paula Badosa Gibert (SPA, 126 WTA) – Patricia Maria Tig (fără clasare WTA, revenire după naștere la 1 an și 9 luni de la ultimul meci) [PR] 3-6 (de la 0-4) 6-1 6-4
Q1: Caroline Dolehide (SUA, 289 WTA) – Alexandra Cadanțu (202 WTA) 6-1 3-6 6-3

Q2 (J): Derrick Chen (UK) [WC] – Cezar Crețu 7-6(5) (de la 0-5 în tie-break) 4-6 6-4
Q1 (J): Cezar Crețu – Alexander Zgirovsky (BLR) [4] 2-6 6-0 6-3

Rezultate 2018 aici.

Share

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
  • Reddit

Tags: ,

Comments are closed.

Email
Print
WP Socializer Aakash Web