Arhivă: Categoria ‘Sport’

Australian Open 2020

De Răzvan Penescu | Sport

Simplu T3: Simona Halep (4 WTA) [4] -Yulia Putintseva (KAZ, 38 WTA) Potenţial Simona: T4: Elise Mertens [16] sau Catherine Bellis [PR] / QF: Belinda Bencic [6] sau Donna Vekić [19] / SF: Karolina Pliskova [2| sau Kerber SAU Elina Svitolina [5] sau Kiki Bertens [9] / F: Barty [1] sau Kvitova [7] SAU Osaka [3] SAU Serena Williams [8] T2: Simona Halep (4 WTA) [4] – Harriet Dart (GBR, 170 WTA) [Q] 6-2 6-4 (la 5-1 Simona a ratat o minge de meci. La

Tenis 13 – 19 ianuarie 2020 (Adelaide, Hobart)

De Răzvan Penescu | Sport

Adelaide (WTA, 470 puncte) T3: Aryna Sabalenka (BLR, 12 WTA) [6] – Simona Halep (3 WTA) [2] 6-4 6-2 T2: Simona Halep (3 WTA) [2] – Ajla Tomljanovic (AUD, 54 WTA) [WC] 6-4 7-5 T1: Simona Halep (3 WTA) [2] – liber T1: Kveta Peschke (CZE, 22 WTA) / Demi Schuurs (NED, 13 WTA) [2] – Simona Halep (143 WTA) / Raluca Olaru (46 WTA) 7-6(2) 4-6 10-3 Hobart (WTA, 470 puncte) T1: Kristýna Plíšková (CZE, 62 WTA) – Sorana Cîrstea (72 WTA) [Q] abandon Q2:

Tenis 6 – 12 ianuarie 2020 (Shenzhen, Auckland)

De Răzvan Penescu | Sport

Shenzhen (WTA, 280 puncte) Semifinală: Yingying Duan (CHN, 18 WTA) / Saisai Zheng (CHN, 25 WTA) [3] – Misaki Doi (JPN, 120 WTA) / Monica Niculescu (45 WTA)  3-6 6-3 10-4 T2: Misaki Doi (JPN, 120 WTA) / Monica Niculescu (45 WTA) – Elise Mertens (BEL. 6 WTA) / Aryna Sabalenka (BLR, 5 WTA) [1] 7-5 (de la 1-3 și 2-4) 6-4 (de la 0-2) T2: Yingying Duan (CHN, 18 WTA) / Saisai Zheng (CHN, 25 WTA) [3] – Dalila Jakupovic (SLO, 85 WTA) / Raluca

Turneul Campionilor 2019

De Răzvan Penescu | Sport

Londra (10 – 17 noiembrie 2019) Max Mirnyi group: uan Sebastián Cabal (COL, 1 ATP) / Robert Farah (COL, 1 ATP) [1], Kevin Krawietz (GER, 7 ATP) / Andreas Mies (GER, 8 ATP) [3], Horia Tecău (21 ATP) / Jean-Julien Rojer (NED, 22 ATP) [6], Nicolas Mahut {FRA, 3 ATP) / Pierre-Hugues Herbert {FRA, 14 ATP) [7] Jonas Bjorkman group: Marcelo Melo (BRA. 6 ATP) / Łukasz Kubot (POL. 5 ATP) [2], Rajeev Ram (SUA, 24 ATP) / Joe Salisbury (GBR, 23 ATP) [4], Michael Venus (NZL,

Turneul Campioanelor 2019

De Răzvan Penescu | Sport

Shenzhen (26 octombrie – 3 noiembrie 2019) Red group: Ashleigh Barty (AUS] [1], Naomi Osaka (JPN) [3] / Kiki Bertens (NED) [9], Petra Kvitová (CZE) [6], Belinda Bencic (SUI) [7] Purple group: Karolína Plíšková (CZE) [2], Simona Halep [4], Bianca Andreescu (CAN) [5] / Sofia Kenin (SUA) [10], Elina Svitolina (UKR) [8] *** Finală: Ashleigh Barty (AUS] [1] – Elina Svitolina (UKR) [8] 6-4 6-3 Semifinala 1: Elina Svitolina (UKR) [8] – Belinda Bencic (SUI) [7] 5-7 (de la 2-4) 3-6 4-1 abandon Semifinala 2: Ashleigh Barty (AUS] [1]

Tenis 7 – 13 octombrie 2019 (Shanghai)

De Răzvan Penescu | Sport

Shanghai (ATP, 1.000 puncte) T2: Ivan Dodig (CRO, 18 ATP) / Filip Polasek (SVK, 26 ATP) – Jean-Julien Rojer (NED, 19 ATP) / Horia Tecau (20 ATP) [7] 7-6(3) (de la 2-0 la ghemuri și 1-3 în tie-break) 6-7(4) 10-7 (de la 5-2, 5-2 și 7-7) T1: Jean-Julien Rojer (NED, 19 ATP) / Horia Tecau (20 ATP) [7] – Diego Schwartzman (ARG, 41 ATP) / Joao Sousa (POR, 40 ATP) 7-5 (de la 5-2)  6-

Tenis 30 septembrie – 6 octombrie 2019 (Beijing, Tokyo)

De Răzvan Penescu | Sport

Beijing (WTA, 1000 puncte) T2: Ekaterina Alexandrova (RUS, 38 WTA) – Simona Halep (6 WTA) [6] 6-2 6-3 T1: Simona Halep (6 WTA) [6] – Rebecca Peterson (SWE, 53 WTA) [Q] 6-1 6-1 T1: Jelena Ostapenko (LAT, 27 WTA) / Dayana Yastremska (UKR, 171 WTA) – Vania King (SUA, 75 WTA) / Monica Niculescu (43 WTA) 6-4 2-6 10-4 T1: Sofia Kenin (SUA, 114 WTA) / Bethanie Mattek-Sands (SUA, 56 WTA) - Raluca Olaru (39 WTA) / Alison Riske (SUA, 44 WTA) 5-7 6-1 10-4 Q1:

Tenis 23 – 29 septembrie 2019 (Wuhan, Tashkent, Zhuhai)

De Răzvan Penescu | Sport

Tashkent (WTA, 280 puncte) Finală: Alison Van Uytvanck (BEL, 61 WTA) [3] – Sorana Cîrstea (84 WTA) [8] 6-2 4-6 (de la 1-3 și minge de 5-5) 6-4 (de la 0-1 și 5 mingi de break + minge de re-break la 3-2 și la 5-4) Semifinală: Sorana Cîrstea (84 WTA) [8] – Katarina Zavatska (UKR, 142 WTA) 6-0 6-3 T3: Sorana Cîrstea (84 WTA) [8] – Danka Kovinic (MNE, 120 WTA) 7-5 (de la 4-2) 5-7 (de la 2-4 și 3-5) 6-1 T2: Sorana Cîrstea

Tenis 16 – 22 septembrie 2019 (Seoul, Metz)

De Răzvan Penescu | Sport

Seoul (WTA, 280 puncte) T2: Paula Badosa Gibert (SPA, 88 WTA) - Patricia Maria Țig (124 WTA) [Q] 6-4 6-2 T2: Kristie Ahn (SUA, 93 WTA) – Ana Bogdan (143 WTA) [Q] 0-6 6-4 7-6(2) (la 3-5 Ana a servit pt meci) T2: Karolina Pliskova (CEZ, 167 WTA) / Kristyna Pliskova (CEZ, 102 WTA) - Irina-Camelia Begu (61 WTA) / Margarita Gasparyan (RUS, 88 WTA) [3] 6-3 6-3 T1: Patricia Maria Țig (124 WTA) [Q] – Danka Kovinić (MNE, 116 WTA) [LL] 6-4 (de la 0-2) 3-6 (de la

Tenis 9 – 15 septembrie 2019 (Hiroshima, Nanchang, Zhengzhou)

De Răzvan Penescu | Sport

Hiroshima (WTA, 280 puncte) Semifinală: Nao Hibino (JPN, 146 WTA) – Mihaela Buzărnescu (125 WTA) 4-6 6-0 (după 2 mingi de break ratate la 1-0 15-40) 6-3 (după 2 mingi de break ratate la 4-3 15-40) Sferturi: Mihaela Buzărnescu (125 WTA) – Alison Van Uytvanck (BEL, 63 WTA) [3] 6-4 (de la 0-2) 7-5 (de la 4-2 și 4-5) T2: Mihaela Buzărnescu (125 WTA) – Kurumi Nara (JPN, 182 WTA) 7-6(1) (de la 0-2, 1-4, 2-5) 7-5 (de la 4-2) T2: Laura Siegemund (GER, 84 WTA) [8] – Patricia Maria Țig

US Open 2019

De Răzvan Penescu | Sport

Simplu (max Turul 3) T3: Taylor Townsend (SUA, 116 WTA) [Q] – Sorana Cîrstea (106 WTA) 7-5 6-2 T2: Sorana Cîrstea (106 WTA) - Aliona Bolsova Zadoinov (SPA, 100 WTA) 3-6 (de la 3-1) 6-4  6-2 T2: Taylor Townsend (SUA, 116 WTA) [Q] – Simona Halep (4 WTA) [4] 2-6 6-3 (de la 2-0 și 4-1) 7-6(4) (Simona a salvat 2 mingi de meci la 5-4 și 40-15 pe serviciul lui Taylor) T2: Petra Martić (CRO, 22 WTA) [22] – Ana Bogdan (152 WTA) [Q]  6-2 6-4 T2: Gael Monfils (FRA,

Tenis 19 – 25 august 2019 (New York, Winston-Salem)

De Răzvan Penescu | Sport

New York (WTA, 280 puncte) Finală: Darija Jurak (CRO, 39 WTA) / Maria Jose Martinez (SPA, 33 WTA) [3] – Margarita Gasparyan (RUS, 89 WTA) / Monica Niculescu (42 WTA) 7-5 (de la 3-1 și 4-5 și serviciu) 2-6 10-7 (de la 4-0, 4-4 și 8-7) Semifinală: Margarita Gasparyan (RUS, 89 WTA) / Monica Niculescu (42 WTA) – Shuko Aoyama (JPN, 32 WTA) / Aleksandra Krunic (SRB, 49 WTA) 6-4 4-6 (de la 3-0 și 4-3) 11-9 (de la  2-6, 3-7 și 7-8) T2: Margarita Gasparyan