Arhivă: Categoria ‘Sport’

Tenis 25 februarie – 3 martie 2019 (Acapulco, Dubai)

De Răzvan Penescu | Sport

Acapulco (WTA, 280 puncte // ATP, 500 puncte) Q2: Irina Bara (177 WTA) - Tereza Martincová (CZE, 153 WTA) [7] Q1: Irina Bara (177 WTA) - Verónica Cepede Royg (PAR, 149 WTA) [5] 7-6(5) (de la 5-3). 6-2 T1: Mihaela Buzărnescu (31 WTA) [4] – Daria Gavrilova (AUS, 47 WTA) T1: Marius Copil (73 ATP) – Diego Schwartzman (ARG, 25 ATP) [4] Dubai (ATP, 500 puncte) T1:  Jean-Julien Rojer (NED, 20 ATP) / Horia Tecau (28 ATP) - Juergen Melzer (AUT, 90 ATP) /  Nenad Zimonjic (SRB, 458 ATP)

Tenis 18 – 24 februarie 2019 (Dubai, Budapesta)

De Răzvan Penescu | Sport

Dubai (WTA, 900 puncte) Sferturi: Belinda Bencic (SUI, 45 WTA) – Simona Halep (2 WTA) [3] 4-6 6-4 6-2 Sferturi: Hao-Ching Chan (TPE, 17 WTA) / Latisha Chan (TPE, 20 WTA) [9] – Darija Jurak (CRO, 42 WTA) / Raluca Olaru (40 WTA) 6-4 7-5 T3: Simona Halep (2 WTA) [3] – Lesia Tsurenko (24 WTA) 6-3 7-5 (de la 0-2 și 4-5) T2: Simona Halep (2 WTA) [3] – Eugénie Bouchard (SUI, 79 WTA) [WC] 7-6(4) (de la 4-2) 6-4 (de la 2-0) T2: Darija Jurak (CRO, 42

Tenis 11 – 17 februarie 2019 (Doha, Rotterdam)

De Răzvan Penescu | Sport

Doha (WTA, 470 puncte) Finală: Elise Mertens (BEL, 21 WTA) - Simona Halep (3 WTA) [1] 3-6 (de la 3-3, Simona a făcut 3 ghemuri albe, din care două breakuri) 6-4 (de la 0-2) 6-3 Semifinală: Simona Halep (3 WTA) [1] - Elina Svitolina (UKT, 7 WTA) [4] 6-3 3-6 6-4 (de la 1-4 și 3 mingi de 1-5) T3: Simona Halep (3 WTA) [1] - Julia Goerges (GER, 15 WTA) [9] 7-6(1) (de la 4-0 și 5-2) 7-6(6) (de la 3-5 și respectiv 2-5 și 4-6 în tie-break) T2: Simona Halep

Fed Cup 2019 (turul I, Grupa Mondială – Cehia)

De Răzvan Penescu | Sport

Ostrava, 9-10 februarie 2019 Cehia – România Echipe: Cehia: Karolina Pliskova (5 WTA – simplu, 214 WTA – dublu), Katerina Siniakova (44 WTA – simplu, 1 WTA – dublu), Barbora Krejcikova (215 WTA – simplu, 2 WTA – dublu), Marketa Vondrousova (72 WTA – simplu, 102 WTA – dublu) // România: Simona Halep (3 WTA – simplu, 386 WTA – dublu), Mihaela Buzărnescu (29 WTA – simplu, 27 WTA – dublu), Irina Begu (75 WTA – simplu, 35 WTA – dublu), Monica Niculescu (106 WTA

Tenis 4 – 10 februarie 2019 (Sofia)

De Răzvan Penescu | Sport

Sofia (ATP, 250 puncte) T2: Fernando Verdasco (SPA, 26 ATP) [6] – Marius Copil (56 ATP) 6-2 4-6 6-1 T1: Marius Copil (56 ATP) – Stan Wawrinka (SUI, 57 ATP) 3-6 7-6(5) 6-4 T1: Denys Molchanov (UKR, 65 ATP) / Igor Zelenay (SVK, 66 ATP) – Jean-Julien Rojer (NED, 20 ATP) / Horia Tecau (29 ATP) [1] 6-4 7-6(7) T1: Cheng-Peng Hsieh (TPE, 79 ATP) / Christopher Rungkat (INA, 90 ATP) – Marius Copil (546 ATP) / Marton Fucsovics (HUN, 224 ATP) 7-6(4) 6-

Tenis 28 ianuarie - 3 februarie 2019 (St. Petersburg, Hua Hin)

Tenis 28 ianuarie – 3 februarie 2019 (St. Petersburg, Hua Hin)

De Răzvan Penescu | Sport

Hua Hin (WTA, 280 puncte) Finală: Irina-Camelia Begu (37 WTA) / Monica Niculescu (69 WTA) [2] – Anna Blinkova (RUS, 113 WTA) / Yafan Wang (CHN, 81 WTA)  2-6 6-1 12-10 Semifinală: Irina-Camelia Begu (37 WTA) / Monica Niculescu (69 WTA) [2] – Xinyun Han (CHN, 65 WTA) / Darija Jurak (CRO, 42 WTA) 7-6(4) 6-2 T2: Irina-Camelia Begu (37 WTA) / Monica Niculescu (69 WTA) [2] – Kurumi Nara (JPN, fără clasament la dublu) / Saisai Zheng (CHN, 148 WTA) 6-2 7-5 T2: Saisai Zheng

Australian Open 2019

De Răzvan Penescu | Sport

Simplu (max optimi) Optimi: Serena Williams (SUA, 16 WTA) [16] – Simona Halep (1 WTA) [1] 6-1 4-6 (de la 2-1 cu break) 6-4 (după o minge de break în primul ghem și 3 mingi de break pt Simona la 2-3) Potențial Simona: Sferturi: Karolina Pliskova [7]  [18] / Semifinale: Naomi Osaka [4] sau Elina Svitolina [6] / Finală: Petra Kvitova T3: Simona Halep (1 WTA) [1] - Venus Williams (SUA, 36 WTA) 6-2 6-3 T2: Simona Halep (1 WTA) [1] - Sofia Kenin (SUA, 36 WTA) 6-3

Tenis 7 – 13 ianuarie 2019 (Sydney, Hobart, Auckland)

De Răzvan Penescu | Sport

Hobart (WTA, 280 puncte) Semifinală: Hao-Ching Chan (TPE, 23 WTA) / Latisha Chan (TPE, 21 WTA) [1] – Monica Niculescu (47 WTA) / Zhaoxuan Yang (CHN, 26 WTA) [3] 6-3 6-4 Sferturi: Anna Karolina Schmiedlova (SVK, 74 WTA) – Irina-Camelia Begu (76 WTA) 7-5 (de la 3-5) 7-5 (de la 1-4 și 3-5) T2: Irina-Camelia Begu (76 WTA) – Anna Blinkova (RUS, 90 WTA) [Q] 4-6 7-6(2) 6-2 T2: Monica Niculescu (47 WTA) / Zhaoxuan Yang (CHN, 26 WTA) [3] – Raluca Olaru (44 WTA) / Galina Voskoboeva (KAZ, 63

Tenis 31 decembrie 2018 – 6 ianuarie 2019 (Brisbane, Shenzhen, Auckland, Doha)

De Răzvan Penescu | Sport

Shenzhen (WTA, 280 puncte) Sferturi: Yafan Wang (CHN, 70 WTA) - Monica Niculescu (99 WTA) [Q]  2-6 7-6(4) (de la 2-4 și 3-5) 6-1 Sferturi: Alison Riske (SUA, 62 WTA) - Sorana Cîrstea (84 WTA) 7-5 (de la 3-5) 6-1 T2: Sorana Cîrstea (84 WTA) – Pauline Parmentier (FRA, 56 WTA) 6-2 6-2 T2: Monica Niculescu (99 WTA) [Q] – Kristyna Pliskova (CZE, 94 WTA) 6-7(2) (Monica a servit la 5-3 și a avut 30-0) 6-3 (de la 0-2) 6-4 (de la 15-40 în primul ghem pe serviciul Monicăi și 4-1

Tenis 29 septembrie - 4 octombrie 2018 (Paris, Zhuhai)

Tenis 29 septembrie – 4 octombrie 2018 (Paris, Zhuhai)

De Răzvan Penescu | Sport

Paris (ATP, 1000 puncte) Finală: Marcel Granollers (SPA, 32 ATP) / Rajeev Ram (SUA, 37 ATP) – Jean-Julien Rojer (NED, 21 ATP) / Horia Tecau (31 ATP) 6-4 6-4 Semifinală: Jean-Julien Rojer (NED, 21 ATP) / Horia Tecau (31 ATP) – Mike Bryan (SUA, 1 ATP) / Jack Sock (SUA, 6 ATP) [2] 6-1 7-5 Sferturi: Jean-Julien Rojer (NED, 21 ATP) / Horia Tecau (31 ATP) – Raven Klaasen (RSA, 18 ATP) / Michael Venus (NZL, 12 ATP) [6] 7-6(4) 6-0 T2: Jean-Julien Rojer (NED, 21

Tenis 22 – 28 septembrie 2018 (Basel)

Tenis 22 – 28 septembrie 2018 (Basel)

De Răzvan Penescu | Sport

Basel (ATP, 500 puncte) Finală: Roger Federer (SUI, 3 ATP) [1] – Marius Copil (93 ATP) [Q] 6-7(5) (de la 1-3 la ghemuri) 6-4 (de la 1-4) Semifinală: Marius Copil (93 ATP) [Q] – Alexander Zverev (GER, 5 ATP) [2]  6-3 6-7(6) 6-4 Sferturi: Marius Copil (93 ATP) [Q] – Taylor Fritz (SUA, 57 ATP) [WC] 7-6(6) (de la 3-6 în tie-break și 8 mingi de break salvate de Marius) 7-5 T2: Marius Copil (93 ATP) [Q] – Marin Cilic (CRO, 6 ATP) [3] 7-6 7-6(2) (Marius a salvat

Tenis 15 – 21 septembrie 2018 (Moscova, Luxemburg, Stockholm)

De Răzvan Penescu | Sport

Moscova (WTA, 470 puncte) Finală: Alexandra Panova (RUS, 178 WTA) / Laura Siegemund (GER, 120 WTA) – Darija Jurak (CRO, 59 WTA) / Raluca Olaru (52 WTA) 6-2 7-6(2) Semifinală: Darija Jurak (CRO, 59 WTA) / Raluca Olaru (52 WTA) – Nigina Abduraimova (UZB, WTA) / Anna Kalinskaya (RUS, WTA) [WC] 6-3 6-4 T2: Darija Jurak (CRO, 59 WTA) / Raluca Olaru (52 WTA) – Nadiya Kichenok (UKR, 39 WTA) / Anastasia Rodionova (AUS, 48 WTA) 6-4 4-6 10-8 T1: Darija Jurak (CRO, 59 WTA)